Menu

Golfový turnaj

Poukázat na důležitost problematiky plicní hypertenze a dalšího výzkumu v této oblasti měl i letos Mezinárodní den plicní hypertenze, který připadá na 5. května. Celosvětově se symbolicky, nejčastěji formou sportovního klání, snaží účastníci naplnit motto Get breathless for pulmonary hypertension ( rozuměj: „Daruj dech pro plicní hypertenzi“). Sdružení pacientů s plicní hypertenzí (SPPH), pomáhající pacientům v řadě oblastí a spolupracující s obdobnými pacientskými organizacemi z 33 evropských zemích, se zapojilo do projektu již popáté. V návaznosti na úspěšný pilotní ročník v roce 2016 a se zásadním finančním přispěním Evropské asociace pro plicní hypertenzi (PHAE) uspořádalo SPPH v neděli 14. 5. 2017 opět otevřený golfový turnaj Birdie pro plicní hypertenzi v úpravném a milém prostředí golfového resortu Sand Martin‘ s Holes v Mladé Boleslavi. Akci podpořila řada významných osobností ze showbyznysu a medicínského prostředí. Laskavou patronkou turnaje se stala herečka Sabina Laurinová. Se svou rodinou přijel jeden z předních odborníků na plicní hypertenzi v Čechách - pan docent Pavel Jansa, vedoucí jednoho ze tří center pro PH v ČR, centra pro plicní hypertenzi Všeobecné fakultní nemocnice (VFN) v Praze. Aktéry samotného turnaje, do kterého se přihlásilo 37 hráčů, se mj. stali zpěvák Jiří Korn s partnerkou Renatou Císlerovou, ředitel Kardiocentra VFN doc. MUDr. Marek Šetina, přednosta II. chirurgické Kliniky kardiovaskulární a cévní chirurgie VFN prof. MUDr. Jaroslav Lindner, přednosta III. interní kliniky VFN prof. MUDr. Štěpán Svačina, přednosta Kliniky respiračních nemocí a tuberkulózy VFN prof. Jiří Homolka s manželkou a řada dalších. Pro dalších asi tři desítky nehrajících - pacienty a jejich příbuzné, přátele a známé, byl připraven doprovodný program v podobě golfové akademie, při níž se mohli seznámit se základními pravidly golfové hry, vyzkoušet si švih či puttování. Na závěr turnaje se kromě vyhlášení nejlepších hráčů, k nimž mezi jinými patřili i Renata Císlerová a Jiří Korn, uskutečnila i dobrovolná puttovací soutěž s peněžitým vkladem a její výtěžek poslouží k nákupu pomůcek pro pacienty. 

I kdybychom rozšířili povědomí o plicní hypertenzi jen několika jedincům z široké veřejnosti, stojí za to takové akce pořádat a právě proto se této činnosti věnujeme. Byť postupujeme krůček po krůčku, nevzdáváme se a bojujeme. Stejně jako musí bojovat pacienti se svou chorobou. Bez boje není vítězství, praví i heslo Sdružení pacientů s plicní hypertenzí. 

Všem, kteří jakkoli přispěli k uskutečnění projektu anebo mu vyjádřili podporu, byť "pouhou" účastí, aby poukázali na existenci a záludnost plicní hypertenze, patří velké díky.

Sdružení pacientů s plicní hypertenzí z.s., Bělehradská 13/7 140 00 Praha 4

info@plicni-hypertenze.cz
+420 731 743 466

Tvorba webových stránek www.elektrozdenek.cz